محل تبلیغات شما

چه فاکتورهايي در انتخاب يک دوربين ديجيتال اهميت دارد؟
راهنماي خريد دوربيناگر براي اولين بار به فکر خريد يک دوربين عکاسي افتاده‌ايد حتما سوالات زيادي در ذهنتان وجود دارد. سوالاتي مثل اين که «کدام دوربين براي شما مناسب‌تر است؟» يا اصلا «چرا بايد دوربين بخرم؟» از جمله سوالاتي هستند که حتما از خودتان خواهيد پرسيد. انتخاب يک دوربين بدون داشتن اطلاعات کافي مي‌تواند دلهره‌آور باشد. ما در اين‌جا سعي مي‌کنيم شما را براي رسيدن به بهترين انتخاب راهنمايي کنيم. حتي اگر پيش از اين براي خريد دوربين‌ تحقيق کرده‌ايد باز هم پيشنهاد مي‌کنيم اين راهنماي خريد دوربين را تا انتها بخوانيد؛ چراکه ممکن است به مواردي بربخوريد که در نظر نگرفته بوديد.


تا زماني که استفاده شما از دوربين براي ثبت اتفاقات روزمره و انتشار آن‌ها در صفحات اجتماعي‌تان باشد، دوربين گوشي تلفن همراهتان پاسخگوي نيازتان خواهد بود و هيچ نيازي به تهيه دوربين ديگري نخواهيد داشت.

در حال حاضر بيشتر گوشي‌هاي هوشمند از دوربين‌هاي با کيفيتي برخوردارند. وقتي که شما يک دوربين با کيفيت روي گوشي هوشمند خود داريد که هميشه همراهتان است ديگر چه ومي به خريد يک دوربين عکاسي مجزا وجود دارد؟ تا زماني که استفاده شما از دوربين براي ثبت اتفاقات روزمره و انتشار آن‌ها در صفحات اجتماعي‌تان باشد، يک دوربين با کيفيت روي گوشي تلفن همراهتان مي‌تواند به خوبي نيازتان را رفع کند و هيچ نيازي به تهيه دوربين ديگري نخواهيد داشت. اشتراک سريع و آسان عکس‌ها در شبکه‌هاي اجتماعي و استفاده از نرم‌افزارهاي ويرايش عکس با هاي جذاب متعدد ويژگي‌هايي است که هنگام استفاده از دوربين گوشي‌هاي هوشمند در اختيار خواهيد داشت. حتي اگر دوربين‌ گوشي شما به حد کافي با کيفيت باشد مي‌توانيد عکس موردعلاقه خود را در اندازه‌هايي مانند 6×4 يا 6×8 چاپ کنيد. براي مثال آيفون 7 با دوربين 12مگاپيکسلي و امکانات و کنترل‌هايي که در اختيار کاربرش قرار مي‌دهد، مي‌تواند عکس‌هايي به خوبي يک دوربين کامپکت ثبت کند.


عکاسي با آيفون


اما اگر عکاسي را کمي جدي بگيريد، اينجاست که بهترين دوربين‌هاي موبايل در مقابل ساده‌ترين دوربين‌هاي کامپکت هم کم مي‌آورند. اولين تفاوت دوربين گوشي‌هاي هوشمند با تقريبا هر دوربين ديجيتال ديگري نداشتن قابليت زوم اپتيکال است. در زوم اپتيکال فاصله کانوني عدسي دوربين تغيير مي‌کند و بزرگنمايي تصوير در اثر جابه‌جايي عدسي‌ها به وجود مي‌آيد؛ در نتيجه تغييري در کيفيت عکس ايجاد نمي‌شود. اما در بزرگنمايي ديجيتال اين کار توسط پردازشگر انجام مي‌شود و در اين فرآيند تعدادي از پيکسل‌ها از بين مي‌روند و کيفيت تصوير افت مي‌کند.


ضعف بعدي دوربين گوشي‌هاي هوشمند اندازه کوچک سنسور آن‌هاست. اگر در فضاي بسته يا در محيط‌هاي کم نور با گوشي خود عکاسي کرده باشيد متوجه تفاوت چشمگير کيفيت تصوير در مقايسه با عکس‌هاي فضاي باز با نور کافي شده‌ايد. علت اين امر سنسور کوچک به کار رفته در گوشي‌هاي هوشمند است. اندازه اين سنسورها مشابه بسياري از دوربين‌هاي کامپکت ساده است اما هرچه يک دوربين عکاسي جدي‌تر مي‌شود اندازه اين سنسور هم بزرگ‌تر خواهد شد.


حال با آگاهي از اين موارد اگر چنانچه احساس مي‌کنيد نياز داريد تا يک دوربين عکاسي تهيه کنيد از اينجا به بعد اين مقاله براي شما نوشته شده تا بتوانيد دوربيني انتخاب کنيد که دقيقا مناسب شما باشد.


دوربين


اگر به رسته دوربين ديجي‌کالا نگاهي انداخته باشيد با دسته‌بندي‌هاي متفاوتي در آنجا مواجه شده‌ايد. اگر قبلا با اين دسته‌بندي‌ها آشنايي نداشته باشيد احتمالا کمي سردرگم شويد؛ مثلا تفاوت يک دوربين کامپکت ساده با يک دوربين کامپکت سطح پيشرفته چيست؟ يا دوربين بدون آينه چه نوع دوربيني است؟ براي اين که با انواع دوربين‌هاي ديجيتال بيشتر آشنا شويد پيشنهاد مي‌کنم مقاله معرفي رسته‌ي دوربين عکاسي را در ديجي‌کالا مگ بخوانيد. در ادامه اين مقاله فرض شده که شما با انواع تقسيم بندي دوربين‌هاي عکاسي آشنايي کلي داريد.


بودجه مورد نظر شما براي خريد دوربين نمي‌تواند تعيين کننده نوع دوربيني باشد که مناسب شماست!

اولين نکته‌اي که بايد به آن توجه کنيد اين است که بودجه مورد نظر شما براي خريد دوربين نمي‌تواند تعيين کننده نوع دوربيني باشد که مناسب شماست! هر دوربيني کمابيش مي‌تواند در هر موقعيتي، چه در تعطيلات، چه در جمع‌هاي خانوادگي يا در يک روز عادي عکس‌هاي مناسبي ثبت کند. اما مهم اين است که دوربين شما متناسب با نياز، ميزان تخصص و ميزان کنترل شما بر روي تنظيمات آن ياشد. در حال حاضر با هر ميزان بودجه‌اي مي‌توان دوربين‌‌هايي از بهترين برندهاي توليدکننده دوربين عکاسي از هر نوعي تهيه کرد. با اين حال، تفاوت‌هاي زيادي در کيفيت تصوير، ويژگي‌هاي پيشرفته و چگونگي استفاده آسان آنها وجود دارد. بنابراين اگر مي‌خواهيد بهترين دوربين را براي نيازهاي خود پيدا کنيد، بايد چند مورد را در نظر بگيريد.


چه فاکتورهايي در انتخاب يک دوربين ديجيتال اهميت دارد؟


در جدول مشخصات دوربين‌هاي ديجيتال فاکتورهاي بسيار متعدد عنوان مي‌شود که اگر سررشته‌اي در کار با دوربين‌هاي عکاسي نداشته باشيد احتمالا بسياري از آن‌ها برايتان غريب باشند. انواع اصطلاحات تخصصي و اعداد و ارقام و حروف اختصاري در ميان مشخصات دوربين‌ها ذکر مي‌شوند. تمام اين اعداد و حروف ديوانه‌وار به چه معني هستند؟ کدام يک اهميت بيشتري دارند و کم و زياد بودن کدام يک بهتر بودن يک دوربين را نشان مي‌دهد؟


دوربين


به طور کلي مي‌توان اين مشخصات را به دو دسته کلي تقسيم کرد: دسته اول مشخصاتي که نقش تعيين کننده در انتخاب شما دارند و دسته دوم مشخصاتي که نبايد براساس آن‌ها تصميم‌گيري کنيد و تنها در صورت برخورداري دوربين انتخابي شما از اين ويژگي‌ها مي‌توانيد از استفاده از آن‌ها لذت ببريد. اين تقسيم بندي اجازه مي‌دهد که انتخابي هوشمندانه داشته باشيد و وجود يا عدم وجود يک قابليت شما را از عملکرد اصلي دوربين غافل نکند.


مگاپيکسل را فراموش کنيد!


احتمالا اولين مورد از مشخصات يک دوربين که مورد توجه قرار مي‌گيرد دقت حسگر آن باشد که با واحد مگاپيکسل سنجيده مي‌شود. مگاپيکسل در واقع واحدي براي سنجش رزولوشن يک دوربين است. در واقع هرچه تعداد پيکسل‌ها بيشتر باشد دقت تصوير شما بيشتر خواهد بود. اين هيچ ارتباطي به کيفيت تصوير يا ميزان نويز ندارد! عاملي که کيفيت تصوير را محدود مي‌کند اندازه حسگر است.


شما احتمالا هيچ‌گاه به دوربيني احتياج نداشته باشيد که تعداد زيادي پيکسل داشته باشد. براي چاپ عکس در ابعاد معمولي 6×4 اينچ يا 5×7 اينچ تنها 4 مگاپيکسل نياز داريد تا نتايج خوبي داشته باشيد‍! يک دوربين 8 مگاپيکسلي به راحتي چاپ 8×10 اينچ را انجام مي‌دهد. با 20 مگاپيکسل شما قادر خواهيد بود تصاوير چاپي 12 × اينچ فوق‌العاده با کيفيت ايجاد کنيد. بنابر اين اگر به طور دائمي با چاپ‌هاي ابعاد بزرگ سر و کار نداريد به راحتي مي‌توانيد نسبت به اين عدد بي‌تفاوت باشيد.


اندازه سنسور


اما اندازه سنسور فاکتور بسيار مهمي است. سنسور جايي است که تصوير روي آن شکل مي‌گيرد، بنابراين بهتر است، شانس خود را براي نتايج بهتر بالا ببريد. به طور کلي سنسور بزرگ‌تر، نتيجه بهتري حاصل مي‌کند. سنسور‌هاي بزرگتر نور بيشتري را نسبت به کوچکترها جمع مي‌کنند و باعث مي شوند که نويز تصوير کمتر شود . همچنين، سنسورهاي بزرگتر باعث سريع‌تر شدن عکاسي مي‌شوند؛ به اين معني که شاتر مي‌تواند براي مدت کوتاه‌تري باز باشد، که به معني تار شدن کمتر عکس‌ها است.


سنسور


سنسورهاي دوربين تلفن همراه مي‌توانند کوچکتر از ناخن انگشت کوچک شما باشند، در حالي که بزرگ‌ترين سنسورها به اندازه يک قاب 35 ميليمتري هستند. سنسورهاي فول‌فريم، اغلب، هر چند نه منحصرا، در DSLRها يافت مي‌شوند. سنسور يک اينچي هم سنسور بزرگي است و مي‌توان آن را در برخي از دوربين‌هاي پيشرفته پيدا کرد. DSLRهاي آماتوري و دوربين‌هاي بدون آينه معمولا از سنسورهاي APS-C استفاده مي‌کنند. اين سنسورها چندين بار بزرگ‌تر از سنسورهاي دوربين‌هاي کامپکت متوسط هستند و تقريبا کيفيت مورد نياز عکاسان حرفه‌اي را ارائه مي‌کنند.


سنسورهاي بزرگتر باعث سريع‌تر شدن عکاسي مي‌شوند؛ به اين معني که شاتر مي‌تواند براي مدت کوتاه‌تري باز باشد، که به معني تار شدن کمتر عکس‌ها است.

سنسورهاي فول‌فريم مساحتي بيش از دو برابر سنسورهاي APS-C دارند و بهبود بيشتري در کيفيت تصوير ارائه مي‌کنند. هرچه اندازه سنسور بزرگ‌تر شود، قيمت دوربين نيز بالاتر مي‌رود تا جايي که براي خريد يک دوربين فول‌فريم بايد ده‌ها ميليون تومان پول کنار بگذاريد. بنابراين پيش از خريد مطمئن شويد که چنين سنسوري ارزش چنين هزينه‌اي را براي شما دارد.


لنز


لنز


لنز دوربين موضوع مهم بعديست که بايد مورد توجه قرار بگيرد. دوربين‌ها در يک تقسيم‌بندي کلي به دو دسته تقسيم مي‌شوند: دوربين‌هايي با لنز قابل تعويض و دوربين‌هايي که لنز آن‌ها به بدنه چسبيده و قابل تعويض نيست. براي اين که ببينيد کدام يک از اين دو نوع مناسب شماست بايد دقيقا مشخص کنيد که اين دوربين را براي چه استفاده‌اي تهيه مي‌کنيد؟ اگر هدف شما ثبت تصاوير با کيفيت از سفرها، مناظر طبيعي و سوژهاي مختلف است و عکاسي را به صورت تخصصي دنبال نمي‌کنيد ومي ندارد دوربين شما لنز قابل تعويض داشته باشد.


اگر لنز دوربين شما دامنه گسترده‌اي از فاصله‌هاي کانوني را پوشش دهد و بزرگنمايي اپتيکال مناسبي داشته باشد مي‌تواند طيف گسترده‌اي از نيازهاي شما را برآورده کند. اما اگر عکاسي را به شکل تخصصي دنبال مي‌کنيد، اگر قصد داريد در ادامه با افزايش تخصص عکاسي خود بتوانيد قابليت‌هاي دوربين خود را ارتقا دهيد و اگر به طور کلي قصد داريد براي عکاسي و ابزار خود هزينه کنيد، دوربين‌هاي با لنز قابل تعويض مناسب شماست. بسياري از افراد که به عنوان اولين دوربين خود يک DSLR مي‌خرند، هيچ‌گاه لنز دومي براي دوربين خود تهيه نمي‌کنند و با لنز کيت اين دوربين عکاسي مي‌کنند. اگر شما هم هيچ‌گاه لنز دومي تهيه نخواهيد کرد سعي کنيد دوربيني تهيه کنيد که يک لنز متصل به بدنه دارد اما دامنه گسترده‌اي از فاصله‌هاي کانوني را پوشش مي‌دهد.


لنز سوپرزوم


مهم‌ترين تفاوتي که يک دوربين عکاسي با دوربين گوشي هوشمند دارد، قابليت بزرگنمايي اپتيکال دوربين‌هاي عکاسي است. البته لنزهايي با فاصله کانوني ثابت براي دوربين‌هاي عکاسي نيز طراحي شده است اما معمولا اين لنزها به عنوان لنز کيت دوربين‌ها در نظر گرفته نمي‌شوند. لنزها به صورت کلي (به غير از لنزهاي ثابت) با دو عدد مشخص مي‌شوند که کمترين و بيشترين فاصله کانوني آن لنز را مشخص مي‌کنند. با تقسيم بيشترين فاصله کانوني به کمترين ميزان آن، مقدار بزرگ‌نمايي اپتيکال آن لنز مشخص مي‌شود. براي مثال يک لنز – 270 ميلي‌متري به شما امکان زوم 15 برابر مي‌هد.


براي انتخاب فاصله کانوني مناسب براي هدف عکاسي خود مي‌توانيد از اين راهنمايي استفاده کنيد:  • اگر به هر دليلي قصد عکاسي از صحنه‌هاي گسترده را داريد، بايد از لنزهاي سوپر وايد (کمتر از 24 ميلي‌متر) استفاده کنيد. لنز سوپر وايد لبه‌هاي تصوير را کج مي‌کند و براي صحنه‌هاي بسيار بزرگي مناسب است که در آن اعوجاج لنز چندان به چشم نمي‌آيد. چنين لنزي براي عکاسي گسترده از آسمان شب و مناظر طبيعي مناسب خواهد بود.

  • لنزهاي وايد يا زاويه باز (حدود 24 تا 35 ميلي‌متر) هم صحنه‌هاي نسبتا گسترده را پوشش مي‌دهند اما ديگر به اندازه لنزهاي سوپروايد در لبه‌ها اعوجاج ايجاد نمي‌کنند. اين لنزها براي عکس‌هاي گروهي، منظره و عکاسي خياباني مناسب‌اند.

  • لنزهاي نرمال (حدود 35 تا 85 ميلي‌متر) براي عکاسي پرتره مناسب هستند.

  • لنزهاي تله‌فوتو يا لنز زوم (حدود 85 تا 250 ميلي‌متر) بزگ‌نمايي نسبتا زيادي دارند و براي عکاسي ورزشي مناسب هستند.

  • لنزهاي سوپرتله‌فوتو (بيش از 250 ميلي‌متر) هم لنزهايي با بيشترين ميزان بزرگنمايي هستند که در عکاسي ورزشي و حيات وحش کاربرد دارند.


لنز


فو


عملکرد فو فاکتور تعيين کننده بعدي است. فو مناسب بخش مهمي از عکاسي است. شما به کمک فو چشم بيننده را به نقطه‌اي هدايت مي‌کنيد که مي‌خواهيد آنجا را ببيند. اگر عمل فو کردن به درستي انجام نشود بهترين شات‌ها هم نابود مي‌شوند. هنگام انتخاب يک دوربين بايد کيفيت سيستم فو اتوماتيک آن را به طور جدي مورد بررسي قرار دهيد. هنگامي که شما سوژه‌اي را مشخص کرديد، بايد بتوانيد به سرعت و با دقت روي آن فو کنيد. براي فعال کردن سيستم فو اتوماتيک، کافيست دکمه شاتر را تا نيمه فشار دهيد و روي چيزي در کادر تمرکز کنيد.


هنگام انتخاب يک دوربين عکاسي دقت کنيد که آيا دوربين به سرعت فو مي‌کند؟ آيا اين فو دقيق است؟ اگر هنگامي که روي سوژه‌اي در نزديک و سپس سوژه‌اي در فاصله دور فو مي‌کنيد، دوربين کند باشد، يا در فو مناسب روي سوژه‌ها دچار مشکل شود، شما را به دردسر خواهد انداخت.


طراحي بدنه


فاکتور مهم بعدي که در هنگام خريد يک دوربين اهميت دارد اين است که در دستان شما چگونه احساس مي‌شود. اگر شما با دوربين خود احساس راحتي نکنيد نمي‌توانيد عکس‌هاي درخشاني با آن بگيريد. چينش دکمه‌ها بايد به گونه‌اي باشد که شما قادر باشيد به راحتي به تمام دکمه‌ها دسترسي داشته باشيد. همچنين هنگام نزديک کردن دوربين به چشم خود بايد با دوربين احساس راحتي بکنيد.


اگر شما با دوربين خود احساس راحتي نکنيد نمي‌توانيد عکس‌هاي خوبي با آن بگيريد.

اندازه و وزن دوربين هم عامل بسيار مهمي است. اگر مي‌خواهيد دوربين خود را هميشه به همراه داشته باشيد بايد دوربيني تا حد ممکن سبک و جمع‌و‌جور انتخاب کنيد. اگر دوربين شما خيلي سنگين باشد، تمايل داريد که آن را در خانه بگذاريد و همه جا با خود حمل نکنيد. با چنين دوربيني به هيچ وجه نمي‌توانيد بسيار سريع عکاسي کنيد.


راهنماي خريد دوربين


مسئله‌اي که شايد کمتر به آن توجه کنيد دسترسي مستقيم و آسان به بخش تنظيمات دوربين است. سيستم منو در هر دوربيني متفاوت است اما در هر حال شما بايد قادر باشيد بدون مراجعه به دفترچه راهنما به سيستم منو دسترسي داشته باشيد. منوي دوربين نبايد آنقدر پيچيده باشد که از استفاده از دوربين جلوگيري کند!


تنظيمات دستي


حالا که شما تصميم گرفتيد يک دوربين عکاسي تهيه کنيد بهتر است از عکاسي اتوماتيک فاصله بگيريد و با تنظيم دستي عکس‌هاي خلاقانه‌تري ثبت کنيد. به همين منظور هنگام انتخاب دوربين عکاسي حتما دقت کنيد که حالت تنظيمات دستي داشته باشد. معمولا حالت دستي روي دوربين‌ها با «M» مشخص مي‌شود. در عکاسي به صورت اتوماتيک خود دوربين اندازه ديافراگم، سرعت شاتر و ISO را انتخاب مي‌کند. در حالت دستي تنظيم اين سه عامل در اختيار شماست و مي‌توانيد کنترل بيشتري روي تصوير داشته باشيد. شايد بگوييد که اطلاعات کافي از اين عوامل نداريد، اما توجه کنيد که از اين به بعد شما يک دوربين عکاسي در اختيار داريد و هرچه بيشتر با آن کار کنيد با اين تنظيمات هم بيشتر آشنا خواهيد شد. در ابتدا استفاده از حالت‌هاي نيمه اتوماتيک TV و AV مي‌تواند مناسب باشد اما به زودي ياد خواهيد گرفت که چگونه از حالت دستي استفاده کنيد.


دوربين تخصصي


اگر مي‌خواهيد به صورت جدي عکاسي کنيد حتما ترجيح مي‌دهيد به فايل غيرفشرده يا اصطلاحا فايل خام (RAW) عکس‌ها دسترسي داشته باشيد. در حال حاضر تمام دوربين‌ها اين توانايي را ندارند که فايل خام عکس‌ها را در اختيار شما قرار بدهند. دوربين‌ها معمولا به صورت اتوماتيک روي عکس‌ها پردازش مي‌کنند و فاکتورهايي مانند تراز سفيدي را تا حدودي تغيير مي‌دهند و عکس را فشرده مي‌کنند. در طي اين عمليات بخش زيادي از اطلاعات عکس‌ها از بين مي‌رود. کساني که به صورت تخصصي کار عکاسي مي‌کنند ترجيح مي‌دهند اين پردازش‌ها را خودشان و به کمک نرم‌افزارهاي عکاسي انجام دهند تا عکس‌ها کم‌ترين آسيب را ببينند.


ويژگي‌هايي که نبايد روي انتخاب شما تاثير بگذارند!


تا اينجا با مهم‌ترين مواردي که در انتخاب يک دوربين مناسب بايد مورد توجه قرار بگيرند آشنا شديم. موارد ديگري هم وجود دارند که هرچند بودنشان مي‌تواند مفيد باشد اما فاکتوري نيستند که بر اساس آن بخواهيد تصميم‌گيري کنيد. در ادامه به تعدادي از اين ويژگي‌ها به صورت کوتاه اشاره مي‌کنيم.


دوربين عکاسي


عکاسي پاناروما


اين ويژگي به شما امکان مي‌دهد چند تصوير در قاب‌هاي کنار هم ثبت کنيد و در نهايت يک تصوير کلي از يک منظره گسترده داشته باشيد.


لرزشگير


اين ويژگي باعث کاهش لرزش و تارشدگي در هنگام عکسبرداري مي‌شود. گاهي اين تثبيت کننده که به آن لرزشگير اپتيکال مي‌گويند در بدنه دوربين و گاهي در داخل لنز تعبيه مي‌شود. لرزشگيرهاي اپتيکال کيفيت بهتري نسبت به لرزشگيرهاي ديجيتالي دارند که به صورت نرم‌افزاري اين کار را مي‌کنند.


ضبط ويدئو


در حال حاضر تقريبا تمام انواع دوربين‌ها قابليت ضبط ويدئو را نيز دارند. اگر قصد داريد با دوربين خود به شکل حرفه‌اي کار ضبط ويدئو هم انجام دهيد حتما راهنماي خريد دوربين‌هاي DSLR مناسب فيلم‌برداري در ديجي‌کالا مگ مطالعه کنيد.


فريم ريت


فريم ريت تعداد عکس‌هايي است که دوربين مي‌تواند در هر ثانيه بگيرد. اگر قصد عکاسي از صحنه‌هاي ورزشي يا صحنه‌هاي پر تحرک ديگر را داريد بايد دوربين مورد نظر شما فريم ريت بالايي داشته باشد.


صفحه نمايش متحرک


برخي از سازندگان قابليت حرکت صفحه نمايش دوربين در يک يا دو محور را فراهم مي‌کنند. اين مورد در قاب‌بندي در زاويه‌هاي سخت مفيد خواهد بود.


اتصال بي‌سيم


به کمک اين قابليت مي‌توانيد به راحتي عکس‌هاي خود را به تلفن همراه منتقل و بلافاصله در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر کنيد. همچنين در برخي از موارد با نصب نرم‌افزار اختصاصي دوربين روي گوشي هوشمند خود مي‌توانيد دوربين خود را از راه دور تنظيم کنيد.


به ياد داشته باشيد، بسياري از اين ويژگي‌هاي اضافي تاثير چنداني در عملکرد کلي دوربين ندارند. آنها فانتزي هستند و مي‌توانند بسيار سرگرم کننده باشند، اما مطمئن شويد که پيش از توجه به اين موارد حتما تمام ويژگي‌هاي اصلي که پيش‌تر گفته شد را مورد بررسي قرار داده‌ايد.

حال که با اين ويژگي‌ها آشنا شديد به راحتي مي‌توانيد بسته به نياز خود دوربين مورد نظرتان را از هر يک از دسته‌هاي طبقه‌بندي دوربين‌ها انتخاب کنيد. اما در انتهاي اين مقاله به چند نکته ديگر اشاره مي‌کنيم تا بتوانيد تصميم بهتري در خصوص نوع دوربين متناسب با نياز خود بگيريد.


توصيه‌هاي پاياني


بهترين دوربين


اگر مي‌خواهيد عکس‌هاي عمومي و روزمره خود را با ابزار بهتري نسبت به دوربين‌هاي موبايل بگيريد اما همچنان به صورت اتوماتيک عکاسي مي‌کنيد، يک دوربين‌ کامپکت مي‌تواند جوابگوي نيازتان باشد. اين دوربين‌ها قيمت کمي دارند و کار کردن با آن‌ها بسيار ساده است و به خاطر داشتن وزن کم و جثه کوچک مي‌توانيد آن‌ها را همواره همراه خود داشته باشيد.


هرچند دوربين‌هاي کامپکت ارزان قيمت هستند، اما محدوديت‌هاي خاص خود را نيز دارند. سنسور کوچک و نداشتن امکان تنظيم دستي از جمله اين موارد است. هرچند دوربين‌هاي کامپکت ساده‌اي هم وجود دارند که برخي تنظيمات دستي را در اختيار کاربر قرار مي‌دهند. با اين حال با کمي هزينه بيشتر مي‌توانيد يک دوربين‌ کامپکت سطح پيشرفته تهيه کنيد که امکانات و قابليت‌هاي بيشتر و سنسور نسبتا بزرگتري دارند.


دوربين‌هاي بريج يا شبه SLR هم مناسب کساني است که عکاسي را کمي جدي‌تر دنبال مي‌کنند اما قصد تهيه انواع لنزها براي مقاصد مختلف عکاسي را ندارند و ترجيح مي‌دهند همه نياز خود را در يک دوربين جمع کنند.


دوربين DSLR


اگر شما علاقه‌مند به دنبال کردن عکاسي به عنوان يک سرگرمي جدي و حرفه‌اي هستيد، يک DSLR چيزي است که به آن نياز داريد.


اگر مي‌خواهيد امکانات DSLRها را در بدنه‌هاي کوچکتري داشته باشيد دوربين‌هاي بدون آينه مي‌توانند انتخاب شما باشند. هرچند اين دوربين‌ها در شرايط برابر قيمت بالاتري نسبت به DSLRها دارند اما به نظر مي‌رسد که آينده عکاسي متعلق به دوربين‌هاي بدون آينه باشد. همه دوربين‌هاي بدون آينه اجازه مي‌دهند تصاوير را روي صفحه نمايش ببينيد بدون اينکه از کارايي فو اتوماتيک کاسته شود. در حال حاضر کفه ترازو کمي به سمت DSLRها سنگيني مي‌کند اما دوربين‌هاي بي‌آينه نيز در حال پيشرفت هستند و ويژگي‌هايي دارند که نمي‌توان به راحتي از آن‌ها چشم پوشي کرد. در نتيجه اين به سليقه شما بر مي‌گردد که کدام يک را انتخاب کنيد.


آلترناتيوها


دسته ديگري از دوربين‌ها هم وجود دارند که بيشتر جنبه سرگرمي دارند. اين دوربين‌ها تصاويري متفاوت از آن چيزي که معمولا مي‌بينيم ارائه مي‌کنند.


دوربين‌هاي چاپ سريع


دوربين چاپ سريع


اين دوربين‌هاي فانتزي بهترين گزينه براي ثبت لحظات به يادماندني هستند. بلافاصله پس از فشردن شاتر اين دوربين‌ها، يک قطعه عکس از داخل آن خارج و پس از چند ثانيه تصوير روي آن ظاهر مي‌شود. براي آشنايي بيشتر با اين دوربين‌هاي جذاب مي‌توانيد راهنماي خريد دوربين‌هاي چاپ سريع را بخوانيد.


دوربين‌هاي ورزشي


اين دوربين‌ها همان طور که از نامشان پيداست براي ثبت تصاوير در حين فعاليت‌هاي ورزشي طراحي شده‌اند. جثه کوچکي دارند، معمولا از يک لنز زاويه باز بهره مي‌برند، در برابر ضربه و نفوذ آب مقاوم هستند و قابليت اتصال به جاهاي مختلف را دارند. نام اين دوربين‌ها با برند گوپرو گره خورده است که باکيفيت‌ترين دوربين‌هاي ورزشي را توليد مي‌کند. اما توليدکنندگان ديگري نيز وارد رقابت با گوپرو شده‌اند و دوربين‌هاي ورزشي با کيفيت قابل قبول و قيمتي بسيار کمتر از گوپرو عرضه کرده‌اند.


دوربين‌هاي 360 درجه


دوربين 360 درجه


اين دوربين‌ها جديدترين خانواده دوربين‌ها به شمار مي‌روند. دوربين‌هاي 360 درجه از دو لنز فيش‌آي تشکيل شده‌اند که در دو طرف دوربين‌ قرار دارند و در مجموع تمام فضاي اطراف دوربين را پوشش مي‌دهند. خروجي اين دوربين‌هاي هيجان‌انگيز را مي‌توان به کمک يک هدست VR و روي يک گوشي هوشمند مشاهده کرد. اين دسته از دوربين‌ها هنوز در ابتداي راه قرار دارند و در آينده، بسيار بيشتر از آن‌ها خواهيم شنيد.


اميدواريم اين راهنما توانسته باشد به سوالات شما پاسخ دهد و کمک کند تا بتوانيد مناسب‌ترين دوربين را متناسب با نياز خود انتخاب کنيد. در نهايت هر دوربيني که انتخاب کنيد، ورود شما را به دنياي عکاسي تبريک مي‌گوييم.


منبع : https://www.digikala.com/


8 گام براي کساني که ميخواهند وارد عکاسي حرفه اي شوند

نگاهي به عکاسان معروف جهان و تصاوير به يادماندني که ثبت کردهاند

چه فاکتورهايي در انتخاب يک دوربين ديجيتال اهميت دارد؟

دوربين ,يک ,عکاسي ,کنيد ,دوربين‌هاي ,دارند ,يک دوربين ,دوربين عکاسي ,است که ,خود را ,داشته باشيد ,دوربين ديجيتال اهميت ,دسترسي داشته باشيد ,دوربين گوشي‌هاي هوشمند ,هرچند دوربين‌هاي کامپکت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
Esperanza Kenneth معرفي صنايع خريد و فروش سيگار الکتريکي Ryan Lisa Jonathan Kylie Patrick تجهيزات فروشگاهي